Arçelik Klima İletişim Hatası ✔️ (ÇÖZÜMÜ)

Arçelik klima iletişim hatası çözümü, c5 arızasını gördükten ve gereken kontroller yapıldıktan sonra oluşturulmaktadır. İç ve dış ünite arasında bağlantı olmaması durumunda, c5 hatası vermektedir. Bu iki bölümün yeterli iletişimi sağlayamaması nedeniyle, cihaz çalışmayacaktır. Çalışma ledinin 5 kez yanıp sönmesi de iletişim hatası olduğunu göstermektedir.

Arçelik Klima İletişim Hatasının Çözümleri

Arçelik klima c5 arızası; yani haberleşme problemini işaret ettikten sonra, tespit edilmektedir. Muhtemelen kart arızası olarak görülmektedir ancak arızayı yerinde görmek bu konuda oldukça önemlidir. Teknik servis yardımı almak gerekir. Arçelik klima iletişim hatası birden fazla nedene bağlı olduğu için; öncelikle servis yardımı alarak, sorunun kaynağı ve buna yönelik çözüm üretilmelidir.

  • İletişim hatası olduğunda öncelikle kablolamaların kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Harici pompalar çıkarılarak voltaj kontrolü yapılmalıdır.
  • Klimada ünitelerin birbiriyle bağlantı kuramaması, sigortanın atmasından kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle sigortayı kaldırıp, klimayı tekrar çalıştırmak gerekebilir.
  • Fan arızası ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda fanın onarılması gerekir.
  • Klima bu hatayı verdiğinde, parçaların arıza yapmış olma olasılığı vardır. İç ve dış ünitedeki parçaların kontrol edilerek; arıza yapanların değiştirilmesi, problemi çözebilecektir.

3 thoughts on “Arçelik Klima İletişim Hatası ✔️ (ÇÖZÜMÜ)

  1. Arçelik 24.000 BTU klimam da aynı hatayı veriyor. Klimayı resetledim, prizden çektim taktım ama bir faydası olmadı. Servis çağıracağım ama önce başka bir çözüm var mı diye merak ediyorum.

  2. Geçen yaz Arçelik marka klimamda bir “İletişim Hatası” mesajı ile karşılaştım. İlk başta bu durumun ne anlama geldiğini anlamadım ve klimayı kapatıp açarak sorunu çözmeye çalıştım ama bu işe yaramadı. Arçelik kullanıcı kitapçığını incelediğimde, bu hatanın iç ve dış ünite arasındaki iletişimde bir kesinti olduğunu gösterdiğini öğrendim. Bu tür iletişim sorunlarının çeşitli nedenleri olabilir, genellikle kablolama veya kontrol kartlarındaki arızalardan kaynaklanır.

    Bir elektrikçi arkadaşımı çağırdım ve beraber klimanın bağlantı noktalarını kontrol ettik. Arkadaşım, dış ünitenin kontrol kartındaki bazı bağlantıların gevşemiş olabileceğini söyledi ve bu bağlantıları yeniden güçlendirdik. Ayrıca, her iki ünite arasındaki kablo bağlantılarını da kontrol ederek herhangi bir yıpranma veya kopma olup olmadığını denetledik. Tüm bu kontroller ve küçük tamiratlar sonrasında klimayı tekrar çalıştırdığımızda, iletişim hatası mesajı ortadan kalkmıştı.

    Klima sistemlerinde bu tür iletişim hatalarıyla karşılaşılması durumunda, özellikle kablolama ve elektronik kontrol kartlarındaki bağlantıların doğru şekilde yapıldığından emin olmak önemlidir. Eğer bu kontrolleri yapacak teknik bilgiye sahip değilseniz, kesinlikle konusunda uzman bir teknisyen çağırmak en güvenli yoldur. Kendi başınıza yapacağınız müdahaleler, yanlışlıkla daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Son Arızaları

TIKLA SERVİSİ ARA
4445545.com 444 55 45